Realitná kancelária Reality Východ. Kontaktujte nás

Aký význam má preberací protokol

Často si ľudia myslia, že si predávajúci a kupujúci, poprípade majiteľ a nájomník jednoducho podpíšu medzi sebou zmluvu, odovzdajú si kľúče a úloha je splnená. Dôležité je však, nezabúdať si nehnuteľnosť poriadne odovzdať a prebrať. Lebo „čo je napísané, to je dané“.

V kúpnej, alebo v nájomnej zmluve sa väčšinou spomína len vybavenie, s ktorým sa nehnuteľnosť predáva, či prenajíma. Preberací protokol je vlastne zápis z odovzdania/prebratia nehnuteľnosti, ktorý obe zúčastnené strany podpisujú. Čo môžete do protokolu zapísať? Čo by v ňom určite chýbať nemalo?

Pri nájme by sme sa mali zamerať na stavy meračov – studená voda, teplá voda, elektrina, plyn, diaľkové merače tepla na radiátoroch. Ďalej sa zvyknú uvádzať počty kľúčov od nehnuteľnosti. Ak nie je v uvedené v nájomnej zmluve inak, tak aj súpis prenajímaného zariadenia. Je dobré si nechať do protokolu zapísať aj stav prenajímanej nehnuteľnosti, prípadne urobiť niekoľko fotografií s dátumom. Predídete tak sporom o to, kto prípadné závady spôsobil. Natrhnuté linoleum v chodbe, nefungujúca skrinka na kuchynskej linke a pod. Môžete namietať, že sa jedná o banality. Nezabúdajte ale, že rovnako ako ste byt prevzali, ho budete po čase majiteľovi vracať späť. A opäť sa bude podpisovať preberací protokol k nehnuteľnosti.

V prípade kúpy nehnuteľnosti, samozrejme rovnako platí a ostáva urobiť odpis stavu meračov, uviesť počet kľúčov a tiež by sme mali minimálne spísať známe závady na nehnuteľnosti. Napríklad také, ktoré vznikli od doby uskutočnenia obhliadky záujemcom až po dobu odovzdania predmetu kúpy. Spomenul by som napríklad aj nevypratanú pivnicu a dátum, do ktorého pôvodný majiteľ tieto priestory vysťahuje. Ak nie je v kúpnej zmluve uvedené, spísal by som aspoň zoznam cenného hnuteľného majetku (napr. TV, chladnička a pod.), ktoré v byte po predaji zostanú a pôvodný majiteľ Vás svojim podpisom ubezpečuje, že ho už chcieť nebude.

Suma sumárum, preberací protokol pri prenájme, je zápis o stave nehnuteľnosti, ktorú ste dostali do svojho opatrovníctva. Nikto nemá rád papierovanie, ale riadne vyplnený a podpísaný protokol Vám v budúcnosti môže ušetriť množstvo peňazí strhnutých zo zábezpeky – depozitu a to len preto, že sa Vám nechcelo pri podpise nájomnej zmluvy skontrolovať napríklad, či funguje umývačka riadu, pretože ju aj tak nebudete používať. V prípade predaja nehnuteľnosti Vás protokol môže ušetriť sporov o zamlčaných skrytých vadách na dome, pretože to, že sú steny plesnivé, ste do preberacieho protokolu zapísali a kupujúci to svojim podpisom potvrdil.

Šiť horúcou ihlou sa nevypláca, rovnako ako robiť veci len na kolene. Trvajte na preberacom protokole, riadne všetko skontrolujte, spíšte, pozvite si k podpisu kľudne aj ďalších ľudí ako svedkov. Môžete sa tak vyhnúť množstvu problémov.

Správny realitný maklér toto všetko zaistí za Vás, aj so všetkými potrebnými náležitosťami. V prípade dotazov ma neváhajte kontaktovať.

Podobné články