Realitná kancelária Reality Východ. Kontaktujte nás

3 najväčšie podfuky realitných maklérov

Buďme k sebe úprimní. V každom odbore sa nájdu poctivci, ale i nepoctivci. Či si idete kúpiť auto, idete na dovolenku, alebo predávate nehnuteľnosť.

Úlohou tých, ktorí pracujú predovšetkým pre klienta, je informovať ho o všetkých možných nástrahách.

Toto sú 3 najčastejšie nekalé praktiky z realitného odboru.

  1. Kúpim byt v tejto lokalite

Už roky známy trik, keď narazíte na letáčik, alebo inzerát tohoto typu. Zavoláte záujemcovi a až počas schôdzky sa dozviete, že sa jedná o realitného makléra a že mu vôbec nejde o kúpu Vášho bytu, ale len o podpis zmluvy na jeho predaj. Že je to nepoctivý spôsob práce, je úplne zrejmé.

  • Mám na to kupca

To je dnes už klasická otrepaná fráza. Používa sa predovšetkým preto, lebo na takýto argument majitelia radi reagujú. Skutočnosť je ale taká, že je to len spôsob, ako sa dostať až k Vám domov a taktiež Vás „dotlačiť“ k podpisu zmluvy o zastupovaní pri predaji Vášho bytu.

  • Nereálna cena

Mnoho realitných maklérov sľúbi majiteľovi nereálnu cenu za predaj. Dôvod je jednoduchý, týmto sľubom naláka majiteľa k podpisu exkluzívnej zmluvy a potom ho už len manipuluje a tlačí k zníženiu ceny.

Ak sa stretnete s podobnou praktikou, doporučujem schôdzku okamžite ukončiť. Rovnako, ako sa otočíte na podpätku v autobazáre, kde sa vám niečo nepozdáva.

Je ale potrebné dodať, že na nepoctivé chovanie narazíte aj v prípade, že sa rozhodnete predávať nehnuteľnosť sami. Dnes už existujú realitné internetové portály, kde si môžete zverejniť svoj inzerát. Problém je v tom, že za zverejnené inzeráty, nenesie portál žiadnu zodpovednosť a Vy môžete svojou neznalosťou v odbore urobiť chybu a prísť o veľké peniaze. Oni Vám ale nepomôžu.

Ako sa teda orientovať na realitnom trhu? Rovnako, ako na každom inom. Potrebujete dobre predať nehnuteľnosť, auto…?

  • opýtajte sa svojich známych
  • hľadajte na internete a zisťujte si informácie
  • neverte nereálnym sľubom a nedôveryhodným reklamám

Jednoducho len používajte zdravý sedliacky rozum a pýtajte sa. Pokiaľ to s Vami niekto myslí dobre, rád sa s Vami stretne (napr. pri dobrej káve) a poradí Vám. Až potom sa rozhodnite a urobte prvý krok k predaju Vašej nehnuteľnosti.

Máte otázku? Opýtajte sa ma.

Podobné články