Realitná kancelária Reality Východ. Kontaktujte nás

Kupujete byt? Poradím Vám, na čo sa pýtať a čo si všímať pri obhliadke bytu

Vybrali ste si byt a už sa aj chystáte na jeho obhliadku. Čo ak si ale nevyberiete správne? Budete spokojný, ak sa rozhodnete pre kúpu? Čo ak…. otázok máte veľa a neistota je veľká. Prinášam pár tipov, ktoré vám pomôžu.

  1. Technický stav nehnuteľnosti. Všimnite si veci, ktoré sú ihneď viditeľné, prípadne je ich možné okamžite skontrolovať. Nie sú popraskané steny? Je nové elektrické vedenie skutočne z medených káblov a nové odpady z plastov? Okolo okien si prezrite steny, či nezateká okolo okien, alebo parapiet. Skontrolujte, či funguje elektrika a v prípade, že bola znovuzapojená po odpojení, tak či je zaplatený aj poplatok za znovupripojenie elektriky. Vyskúšajte, či z kohútikov skutočne tečie voda, či nový sprchový kút nie je v kúpeľni len naoko a či voda aj odteká.
  2. Právne náležitosti. Je dôležité, si ešte pred samotnou kúpou nehnuteľnosti overiť vlastníka nehnuteľnosti, ale aj prípadné obmedzenia jeho vlastníckeho práva, vecné bremená, predkupné práva iného subjektu, alebo ťarchy (napr.v prospech banky, alebo exekútora). Ďalej je dobré poznať i nadobúdací titul súčasného majiteľa, tzn. na základe akého práva a listiny sa stal majiteľom predávanej nehnuteľnosti (napr.: kúpa, dar, dedičstvo). Týmito krokmi si samozrejme hneď aj overíte, či je byt skutočne v osobnom vlastníctve. Toto všetko si môžete bezplatne overiť na webe: https://www.katasterportal.sk/kapor, alebo si vypýtajte od majiteľa nehnuteľnosti (aktuálny) LV k nahliadnutiu.
  3. Výmera bytu. Toto je celkom jednoduchá rada, ale ako sa hovorí, „dôveruj, ale preveruj“. Zmerajte si výmeru bytu a nebytových priestorov. Inzeráty sú veľmi často zavádzajúce. Inzerenti zamieňajú zastavanú plochu, úžitkovú plochu, s balkónom, či bez, vrátane pivnice a pod. Meter sem, meter tam. Zo skutočných rozmerov priestoru sa totiž rozpočítava zálohová platba za niektoré služby a rovnako od toho závisí aj výška platby do fondu opráv a pod.
  4. Vybavenie bytu. Opýtajte sa predávajúceho, aké vybavenie bytu je súčasťou kúpnej ceny. Inými slovami, čo v byte ostáva a čo už nie. Toto je často používané ako marketingový ťah pri inzercii s tým, že sa vyššia cena „ospravedlňuje“ okrem iného aj tým, že v byte ostáva všetok nábytok vrátane LCD televízora, koženej sedačky a pod. Skutočnosť však už môže byť iná. Skontrolujte si aj pivnicu, či náhodou nie je preplnená nepotrebnými vecami. Tieto by ste po kúpe bytu museli vypratávať na vlastné náklady.
  5. Náklady za užívanie bytu. Opýtajte sa aj na výšku nákladov za užívanie bytu. Overte si, aký vysoký je príspevok do fondu opráv, či má bytový dom úver na rekonštrukciu a či je splátka úveru (platba do fondu opráv) zahrnutá do mesačnej platby, ktorá bola prezentovaná v inzeráte. Najlepšie je, vypýtať si ústrižok SIPO.
  6. Susedia. Zlí susedia, alebo ich čudesné návštevy Vám dokážu radosť z nového bývania pomerne rýchlo pokaziť. Informujte sa u správcu domu, alebo aspoň u ďalších obyvateľov (ktorých stretnete na chodbe, alebo vo výťahu), kto v bytovom dome býva a aké tu vládnu susedské vzťahy. Poškodené poštové schránky, poškrabané steny na chodbách, či nefungujúce zvončeky, sú jasným signálom, že niečo nie je v poriadku.

Vždy si nechajte čas na premýšľanie, neuponáhľajte sa, kľudne choďte na obhliadku i dvakrát. Solídny maklér, alebo predávajúci, Vás nebudú tlačiť do kúta, ani nútiť Vás urobiť unáhlené rozhodnutie. Oboznámia Vás so skutočným stavom bytu a predložia Vám vyššie spomínané doklady. Pýtajte sa! Nehnuteľnosť nekupujete každý deň a možno sa to už nikdy opakovať nebude. Je dôležité, aby ste svoju voľbu po čase neľutovali.

Podobné články