Realitná kancelária Reality Východ. Kontaktujte nás

Predať si nehnuteľnosť sám, alebo to skúsiť s maklérom?

Tejto téme sa podrobne venujem vo svojom pripravovanom eBooku, ktorý si budete o pár týždňov môcť zadarmo stiahnuť vo formáte PDF, na mojej stránke www.realityvychod.sk. V tomto článku Vám však chcem opísať skutočný príbeh a skúsenosti mojej klientky s predajom jej domu. Tento príbeh nie je ojedinelý a s podobnými skúsenosťami klientov sa stretávam takmer denne.

 

Som šikovná a aktívna na internete, takže si predám náš dom sama!

Za každým predajom nehnuteľnosti sa skrýva iný príbeh. Dnes sa s Vami podelím o príbeh mojej klientky Miriam, ktorá premýšľala ako zhruba 60-70% ľudí, ktorí zvažujú predať svoju nehnuteľnosť.

Pani Miriam sa rozhodla zverejniť inzerát na predaj domu. Už po hodine bola na seba pyšná, lebo mala asi 10 zmeškaných hovorov. „Super, mám kopec záujemcov!“ Po spätnom zavolaní ale zistila, že je to 9 realitných maklérov, ktorí vraj majú kupcov a 1 reálny záujemca. Realitky okamžite odmietla s tým, že nech prídu aj so záujemcom. Na túto výzvu už žiadna realitka nezareagovala, takže to boli len sľuby. Nevadí, má predsa jedného reálneho záujemcu.

Záujemca prišiel ešte v ten deň, vyzeral seriózne, ako nejaký podnikateľ. Pani Miriam upratala celý dom, aby urobila dojem. Po asi hodinovej obhliadke domu, kedy záujemca na všetko prikyvoval a vyzeral, že sa mu dom páči, dal pani Miriam vizitku s tým, že dom sa mu páči a že ho ponúkne ďalej svojim klientom… no super! Pani Miriam si musela zahryznúť do jazyka a v afekte pána makléra rýchlo odprevadila k bráničke. Mala pokazený celý deň a preklínala všetkých maklérov na svete, lebo klamú ľudí!

Najbližších niekoľko dní mala viacero telefonátov s ďalšími a ďalšími maklérmi a s rovnakými rozprávkami. Asi po 14 dňoch jej už nikto nezavolal. Zistila, že jej inzerát je zapadnutý niekde na 28 strane za ponukami realitiek, ktoré svoje ponuky pravidelne topujú, čo stojí nemalé peniaze. Pani Miriam si teda zaplatila inzerciu na realitnom portáli i s topovaním a čo sa nestalo. Ozvali sa konečne dvaja záujemcovia. Dohodla si obhliadku domu na sobotu popoludní. Opäť sa začalo s veľkým upratovaním. Keď zrazu pred 11 hodinou zvonček… „kto to je, nemali prísť až popoludní?“ „Dobrý deň, my sme vyrazili z domu skôr, tak ideme na tu obhliadku, môžeme?“

Pani Miriam nechcela o záujemcov prísť, tak odložila mop a záujemcom ukázala dom a záhradu.

„Hmmm, tá záhrada je pre nás dosť veľká, asi ste zabudli dať do inzerátu rozmery a metre štvorcové záhrady… aká bude zľava? My budeme predávať byt a zvyšok si požičiame, prípadne dala by sa časť ceny zaplatiť v splátkach? Však sa už nejako dohodneme, nie? Kedy sa vysťahujete?“

Pani Miriam nevedela čo povedať na takéto otázky… po odchode sa už záujemcovia nikdy neozvali. Popoludní ďalšia obhliadka… pán sa viac zaujímal o nábytok a starožitné vitríny a porcelán. Dom len doslova prebehol, veľa nehovoril, na nič sa nepýtal… nepovedal ani svoje meno a odišiel.

Vtedy začala pani Miriam premýšľať… „čo to bolo za ľudí… čo ak to boli len tipéri a čo ak nás teraz niekto vykradne? Prečo sa tí ľudia neozvú naspäť aspoň obyčajnou sms správou? Neviem na čom som… asi to nebude také jednoduché.“

Ubehli dva mesiace a stále to isté… „už sa mi nechce ani reagovať na telefonáty… začnem prehľadávať internet… píšem si s kamarátkou…“ Odozva: „To vážne? Prečo riešiš takéto veci sama? My sme predávali záhradu a dali sme to maklérovi. Žiadne starosti, ani neohlásené obhliadky. On sa o všetko postaral, my sme išli len podpísať zmluvu. Dokonca mal viac záujemcov a predal nám záhradu za vyššiu sumu! Počkaj, mala by som mať na neho niekde číslo… zavolaj mu…“

Pani Miriam bola zo seba trochu sklamaná, ale na druhej strane si povedala: „skúsila som to a viem čo to je… nezávidím im tú prácu. Ale oni sú tu na to a vedia čo robia… už na to nemám nervy… neviem, ako zistím dopredu, že tí ľudia na to majú peniaze a či  je to dom, aký hľadajú… čo im mám vlastne predložiť a ako zistím, či ide skutočne o záujemcov, alebo len o realitných turistov, ktorí prišli len čerpať inšpiráciu?“

No a tak mi zúfalá pani Miriam zavolala so slovami: „Príďte, dám Vám kľúče a robte čo je potrebné, chcem mať už pokoj!“

Len zhrniem, že tento obchod som riešil asi 6 týždňov. Chcelo to zapracovať na prezentácii, urobiť profesionálne fotografie (nie s mobilom) a zacieliť inzerciu a reklamu na správnu cieľovú skupinu. Nakoniec kupujúci kúpili dom za plnú cenu a majiteľke som ešte pomohol nájsť nový byt, aby sa mohla v pokoji presťahovať. Všetko prebehlo bez stresu, lebo profesionálny maklér filtruje záujemcov, vie položiť tie správne otázky a okrem iného neumožní obhliadku nehnuteľnosti inému maklérovi bez toho, aby mal reálneho záujemcu.

Na záver uznala, že keby bola vedela, čo všetko bude obnášať samotný predaj a zároveň kúpa novej nehnuteľnosti a ako ľahko sa v tomto procese môže niečo zvrtnúť a pokaziť, nikdy by do toho sama nešla.

Na záver…

Som certifikovaný realitný maklér a záleží mi na odvedení špičkovej práce a na spokojnosti klientov. Každý predaj a spoluprácu s klientom beriem veľmi osobne a pre klientov pracujem doslova 7 dní v týždni. Našim klientom ponúkam svoju odbornosť, zodpovednosť, svoj čas, lojalitu a istotu, že sa budú cítiť komfortne a bezpečne počas celého procesu predaja ich nehnuteľnosti. Za mňa potom hovoria referencie spokojných klientov, z ktorých sa vo väčšine prípadov stavajú moji dobrí známi.

Ak potrebujete poradiť, alebo len prekonzultovať Váš problém s predajom Vašej nehnuteľnosti, neváhajte a zavolajte mi, rád Vám zadarmo poradím.

Ak ale zvažujete, alebo už riešite predaj Vašej nehnuteľnosti a potrebujete pomôcť s jej predajom, rád sa s Vami stretnem pri dobrej káve, predstavím sa Vám osobne a ochotne Vám s predajom pomôžem. Volať mi môžete kedykoľvek, 7 dní v týždni, po celý rok. AJ TERAZ! 😉

Ľubomír Suchý – realitný maklér    0910 910 800      www.realityvychod.sk

Podobné články