Realitná kancelária Reality Východ. Kontaktujte nás

Vykúpime Vašu nehnuteľnosť! Naozaj? Obchodníci, alebo špekulanti?

Môže sa stať, že sa Vy, alebo niekto z Vašich blízkych dostane do situácie, že potrebuje „rýchlo predať“ svoju nehnuteľnosť. Dôvodom môže byť čokoľvek – dlhy, exekúcia, zdravotné problémy, plán kúpiť si inú nehnuteľnosť, alebo nové auto…

V tom si spomeniete, že ste si našli v poštovej schránke reklamu, alebo lístoček s informáciou o výkupe nehnuteľností: „Peniaze ihneď na ruku do 2 dní, až 120% trhovej hodnoty“ a pod. Pri takýchto ponukách človek spozornie a premýšľa… „má to zmysel?“… „oplatí sa to?“… „nepredám pod cenu a neprerobím?“

Nemá, neoplatí, predáte pod cenu a prerobíte!

Nehnuteľnosť od Vás nikdy nikto nevykúpi za reálnu tržnú cenu! Nikto Vám nedá viac, než za koľko to potom on sám predá, pretože sa jedná o obchodníka s nehnuteľnosťami, ktorý Vašu nehnuteľnosť vykúpi a následne predá. Pritom musí riešiť daň z predaja nehnuteľnosti (do 5 rokov) a samozrejme predať ju so ziskom… inak by to predsa nerobil.

Dokonca Vám nezaplatí ani toľko, za koľko by ste Vašu nehnuteľnosť predali, keby išlo o klasický predaj. Obchodník Vám ponúkne maximálne 70-75% z tržného odhadu, ale už samotný odhad tržnej ceny často podhodnotí oproti reálnej cene.

Ani pri takýchto prípadoch sa jednoducho nevyhnete časovej náročnosti celého obchodu: príprava kúpnej zmluvy, čas pre Vaše vyjadrenie – pripomienky, doplnenie a pod. Je tu aj proces vkladu na katastrálnom úrade, ktorý určite netrvá 2 dni, takže vidina „rýchlych peňazí“ určite nie je reálna.

Ak ste v situácii, kedy nemáte inú voľbu, zistite si aspoň všetky dostupné informácie o spoločnosti, či osobe, s ktorou do obchodu vstupujete. Netvrdím, že nie sú spoločnosti, ktoré vykupujú nehnuteľnosti korektne, vždy ale pod cenu, lebo toto ich živí. Sú ale aj špekulanti, ktorí Vás môžu dostať do situácie, kedy ostanete bez nehnuteľnosti, aj bez peňazí! Bohužiaľ, aj toto sa stáva.

Ako teda postupovať?

Vždy sa poraďte s niekým, kto sa v problematike vyzná, pozná lokalitu a dokáže Vám poskytnúť hodnovernú informáciu o reálnej cene Vašej nehnuteľnosti.

Realitný maklér je profesionál, ktorý sa denne stretáva s danou problematikou a určite Vám dokáže pomôcť aj pri predaji a urobiť Vašej nehnuteľnosti vhodnú inzerciu, vrátane kvalitných fotografií, propagovať ju nielen na „Bazoši“, ale aj na platených profesionálnych realitných portáloch, sociálnych sieťach a pod.

Rada na záver.

Verte mi, že nie je nutné prichádzať o tisíce eur „rýchlym predajom“, či „výhodným výkupom nehnuteľnosti“. Každý krok pri predaji zvážte, nebojte sa pýtať, zisťovať, hľadajte referencie spokojných klientov… a volajte kedykoľvek. Podľa reakcie a prístupu makléra jednoducho zistíte, ako vážne to s pomocou a dobrou radou myslí. Nepodceňujte dôležitý… a možno jeden z najdôležitejších obchodov vo Vašom živote.

Podobné články